Apie specialybes

SPECIALYBIŲ SISTEMA IR VIZIJA

Specialybė – tai papildoma veikla skautaujant, kurios tikslas yra įgyti ar pagilinti pasirinktos srities teorines ir praktines žinias bei ugdyti kūrybiškumą. Kiekvienas Žemaitijos skautų organizacijos narys (toliau – skautas) gali įgyti specialybę atlikdamas specialybės reikalavimuose (specialybės tinklelyje) nurodytas užduotis.

Atkreiptinas dėmesys, kad specialybės reikalavimai formuojami laipsniškai – skautas įgyja tos pačios rūšies žinių ir įgūdžių, tačiau skiriasi jų sudėtingumo lygis (I lygis, II lygis, III lygis). Būtina sąlyga specialybei įgyti – skautas, norintis iš karto įgyti II ar III lygio specialybę, turi būti atlikęs ir I lygio bei II lygio užduotis.

Šios, pirmosios, specialybės bus pagrindas kuriamai visai specialybių sistemai. Susidarius kelioms giminiškoms specialybėms, jos, vadovaujantis skėtine sistema, pagal savo pobūdį bus sujungiamos į vieną grupę – skėtį (pavyzdžiui, siuvėjo, mezgėjo, pynėjo, nerėjo specialybės sudarys rankdarbių specialybių skėtį).

Kartu su specialybių tinkleliu skautui, norinčiam įgyti specialybę, bus įteikiama išsami metodinė medžiaga, kuri padės skautui tiek savarankiškai, tiek su specialybės žinovu ar jo įgalioto asmens pagalba įgyti žinių pasirinktoje srityje.

Skauto, norinčio įgyti specialybę, galutinis vertinimas priklausys ne tik nuo sugebėjimo įvykdyti užduotis, nurodytas specialybės tinklelyje, tačiau ir nuo skauto kūrybiškumo. Gebėjimai bus vertinami lanksčiai.

SPECIALYBĖS EKSPERTAS

Pirmaisiais metais, norintys įgyti pasirinktą specialybę skautai turės kreiptis į specialybės ekspertą (specialybės kūrėją), nes jis yra konkrečios specialybės žinovas (ar jo įgaliotą asmenį). Skautas, įgyję II ar III lygio specialybę pasirinktoje srityje įsipareigos padėti kitam skautui įgyti specialybę. Specialybių sistemai įsibėgėjus, skautų įgytus įgudžius turės teisę tikrinti aukščiausią, III lygio specialybės ženklelį įgyjęs skautas. Taip palaipsniui bus ugdomi jaunieji specialybės žinovai, kurie užbaigę specialybės programą, turės teisę instruktuoti skautus (plačiąja prase), norinčius įgyti kokrečią specialybę.

Specialybių ekspertai:

• Meteorologo specialybė – vyresn. sk. Gintarė Slavinkskienė,