Aut. Andrius Petrulevičius Archyvas

1988-11-14 – Atgimusios Lietuvos skautų gimtadienis!

Ar žinote, kad 1988 11 14 yra atgimusios Lietuvos skautų gimtadienis? Tą dieną buvo įkurtas Lietuvos skautų sąjungos atkuriamasis štabas. Šio štabo veikla yra šiandien vykstančios skautiškos veiklos pradžia ir šaknys. Atkūrėjai: vilniečiai Daiva bei Artūras Andriušaičiai ir išeivijos sesė Stefa Gedgaudienė. Šie žmonės su Sąjūdžio finansine ir kitokia pagalba subūrė komandą, kuri per 5 mėnesius atliko didžiulį darbą:

  • Surinko, subūrė po visą Lietuvą išsibarsčiusius jau tada užsimezgusius pirmuosius skautiškos veiklos židinius (Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Varėnoje, Alytuje, Marijampolėje, Kybartuose, Vilkaviškyje, Klaipėdoje, Mažeikiuose, Šiauliuose ir Skaudvilėje) ir senuosius tarpukario skautus (žinomiausi: Stasys Jameikis, Romualdas Tupčiauskas, Alina Doreckienė, Feliksas Šakalys, Balys Gajauskas, Koleta Jurskienė, Algirdas Berkevičius ir kt.).
  • Išleido 6 numerius pirmojo skautiško leidinio „Skautas“, kuriame buvo visa svarbiausia informacija veiklai pradėti: istorija, B-P mintys, kandidato programa, patyrimo laipsnių programos, senųjų skautų prisiminimai ir kt.
  • Suorganizavo pirmąją visos Lietuvos skautų sueigą 1989m. vasario 12d. Vilniuje, Lietuvos Nepriklausomybei paminėti.
  • Paruošė pirmuosius vaikus įžodžiui 1989 balandžio 23 d. Vilniuje (ant Trijų Kryžių kalno), Kaune (ant Pyplių piliakalnio), Alytuje ir Varėnoje.
  • Galiausiai, parengė dokumentus ir suorganizavo atkuriamąjį Lietuvos skautų sąjungos suvažiavimą 1989 04 29-30. Skautai, yra pirmoji jaunimo organizacija, atsikūrusi ir oficialiai veikianti Lietuvoje nuo pat atgimimo pradžios!

Štabo veikla buvo sekama KGB, pagal to laikmečio situaciją štabo nariai rizikavo savo gyvybe ir ateitimi. Nepamirškime aktyviausių štabo narių: Artūras Andriušaitis (Vilnius, štabo subūrėjas ir įgaliotinis), Daiva Kišerauskaitė (Vilnius, štabo administratorė), Ona Gricienė (Vilnius, štabo finansininkė), Rimantas Astrauskas (Vilnius, leidinio „Skautas“ redaktorius), Feliksas Šakalys ir Ričardas Malkevičius (Kaunas, pirmojo skautiško statuto ir nuostatų kūrėjai, atsakingi už veiklą Kauno krašte), Albinas Puidokas (Vilnius, atsakingas už veiklą Vilniaus krašte), Artūras Višnevskis (Mažeikiai, atsakingas už veiklą Žemaitijoje), Rimantas Ulevičius (Klaipėda, atsakingas už veiklą Mažojoje Lietuvoje) ir Sigitas Arnauskas (Varėna, atsakingas už veiklą Pietų Lietuvos krašte).

Daugiau apie atkuriamojo štabo veiklą skaitykite sesės Nomedos Bepirštytės straipsnyje 2018 m. žurnalo „Mūsų Vytis“ numeryje nr. 251/252 (https://www.facebook.com/Mūsų-Vytis-568029329916666/).

Nuotrauka: Andriaus Petrulevičiaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *